Цікаво про ЗНО

За кілька місяців до тестування

Перша і найголовніша порада випускникові – це позитивне відношення до тестів ЗНО. Невідоме завжди здається страшнішим ніж воно є насправді. Тисячі випускників здавали ЗНО раніше, тож і Тобі вдасться! Із самого початку переконуй себе, що Ти розумний, впевнений і добре напишеш ЗНО. Подумки малюй собі картину перемоги чи успіху.

Змусь себе готуватися до тестування. Це зараз найважливіше, іншим справам приділяй менше уваги, відклади на потім. Але й у цьому не треба доходити до крайнощів, якщо постійно лише готуватися, від цього також буде мало користі. Спілкуйся з друзями, займайся спортом. Більш того, окрім самопідготовки, готуватися можна й разом з товаришами, перевіряючи один одного за питаннями по предмету. Але така підготовка є лише доповненням до твоєї самостійної роботи, адже якщо друг знає матеріал гірше, така підготовка частіше перетворюється на марну балаканину.

Завчасно почни готуватися до тестування. Тобі треба повторити досить великий обсяг матеріалу. І краще, якщо Ти щодня будеш, не напружуючись занадто, повторювати невелику частину, ніж потім, у стресовій обстановці, нашвидкуруч намагатись запам’ятати все за кілька днів. Розплануй вивчення матеріалу так, щоб в Тебе залишилися принаймні два тижні у запасі. При цьому скільки годин ти будеш витрачати на вивчення щодоби залежить лише від Тебе, головне, щоб Ти встиг вивчити весь необхідний матеріал. Для цього визнач собі норму, наприклад, одна тема на добу, і дотримуйся цієї норми. Визнач для себе, коли Тобі легше працювати: зранку чи ввечері, і залежно від цього склади план занять. Напиши цей план на аркуші і тримай на видному місці. Цей план має бути чітким, тобто замість напису «буду працювати», має бути «працюватиму над розділом №…, параграфом…», тощо.

Важливо правильно облаштувати своє робоче місце для підготовки до ЗНО. Ніщо не має Тебе провокувати або відволікати. Прибери зі столу зайве і розклади у потрібному порядку все необхідне: підручники, посібники, зошити, ручки, олівці, чернетку, тощо.

Додай трохи кольорів у кімнату. Вважається, що жовтий та фіолетовий кольори підвищують інтелектуальну активність.

Давай відпочивати очам. Якщо відчуваєш, що очі втомилися – кілька разів покліпай та подивись на щось зелене, наприклад, квітку на підвіконні чи дерево за вікном. Вважається, що при спогляданні на зелений колір очі відпочивають найбільше.

Не треба посилювати навчальне навантаження за рахунок сну. Спокійний сон відновлює сили, покращує розумову активність, покращує настрій. Тож треба добре висипатися, це допоможе тобі продуктивніше підготуватися до іспиту.

Важливим є і правильне харчування. Крім того, що необхідно дотримуватися правильного режиму харчування, не треба недоїдати чи переїдати, пам’ятай про продукти, які покращують розумову активність: частіше у своєму раціоні вживай овочі та фрукти, волоські горіхи, мед. Краще відмовитись на деякий час від різних напоїв, а пити мінеральну воду або зелений чай. Не зловживай кофеїном чи нікотином.

Час від часу відволікайся від занять, роби перерви. Якщо розумієш, що інформація не сприймається – відпочинь. Вважається, що оптимальний час занять складає 30-40 хв. Найкраща увага досягається на 10-тій хвилині роботи. Перерви мають складати не більше, ніж 5-10 хвилин. Помий посуд, зроби зарядку – відволікайся від навчання.

Важливо не просто читати і «зазубрювати» матеріал з підручників та довідників. Треба розуміти матеріал, користі від цього буде значно більше. Для цього під час вивчення треба структурувати матеріал: складати плани, схеми параграфів та розділів, краще на папері. У подальшому ці схеми дадуть можливість Тобі швидко повторити вивчене.

Розподіли матеріал на частини. Починай вивчення із найважчого параграфу, який Ти знаєш найгірше. Але якщо відчуваєш, що сьогодні працювати зовсім не хочеться – вивчи той матеріал, який тобі цікавий.

Обов’язково виконуй тести з цього предмету. Тренування з прикладами тестів ЗНО допоможуть тобі звикнути до форми і конструкції тестових завдань, правил їх виконання, це дасть тобі змогу під час складання ЗНО уникнути зайвих помилок. До того ж це надасть тобі досвід самоспостереження та оптимальної саморегуляції під час тестування. Вважається, що існує кілька факторів складання тестів: три чверті результату забезпечує знання предмету, 10% - це знання процедури тестування, 15% - досвід проходження пробних тестів . Під час виконання прикладів тестів із ЗНО ти матимеш можливість визначити свої слабкі місця та «білі плями» у знаннях.

Виконуючи тести, засікай час секундоміром. Так ти звикнеш виконувати завдання на швидкість і у майбутньому тобі легше буде розподіляти свій час. Обмежуй свій час, створюй умови, що є якнайбільше подібними до умов виконання тестів ЗНО, це дасть тобі змогу звикнути до напруги і змусить працювати над виконанням завдань у максимально швидкому темпі.

У день перед іспитом зранку повтори весь матеріал за своїми планами та схемами, повтори найскладніше для тебе, а другу половину дня залиш для підготовки одягу, збору речей, можеш відволіктись на щось, вийти на прогулянку. Не перевантажуй себе напередодні тестування. Ввечері треба лягти спати раніше, добре виспатися, щоб добре почувати себе наступного дня на іспиті, бути бадьорим і у гарному настрої.