Цікаво про ЗНО

Секрети запам’ятовування дат

 

 

 

       Багато абітурієнтів, які здають ЗНО з історії України або Всесвітньої історії, стикаються з проблемою - важко запам'ятати дати, в голові повний хаос від напливу величезної кількості інформації. Деякі дати також доводиться вчити тим, хто обрав для складання ЗНО географію, українську мову та літературу або світову літературу. Ми вирішили допомогти вам впоратися з цим нелегким завданням і поділитися оригінальними методами запам'ятовування дат.

Метод 1. Асоціації

         Отже, для того щоб запам'ятовувати дати, ми будемо кожну з цифр асоціювати з певною буквою:

0 - н (нуль);

1 - к (у букви «к» одна вертикальна паличка);

2 - л, р (у букви «л» дві вертикальні палички, а у «р» - два перетину);

3 - т (три);

4 - ч (чотири);

5 - п (п'ять);

6 - ш (шість);

7 - с (сім);

8 - в (вісім);

9 - д (дев'ять).

         Припустимо, нам потрібно запам'ятати дату повстання декабристів - 1825 р. Першу 1 запам'ятовувати сенсу немає - вона мається на увазі як само собою зрозуміле. Ці люди були воістину борцями, билися мужньо і самовіддано загинули в боротьбі зі свавіллям і мракобіссям. Тому число 825 можна представити фразою: «Все революціонери померли».

         Або, наприклад, потрібно запам'ятати, коли була підписана Хартія вольностей. Підписання Великої Хартії вольностей в 1215 році, відкрило нову еру в розвитку ідей гуманізму і політичних свобод. Тому число 215 можна представити фразою: « Лібералізм красиво переможе!»

         Намагайтеся придумувати свої асоціації, які були б зрозумілі та швидко приходили на згадку саме вам. Цей метод простий, проте дозволяє запам'ятати значний масив інформації.

Метод 2. Графічний

         Цей метод полягає в тому, що дату треба намалювати. Як ви знаєте, цифри за формою можуть нагадувати різні предмети. З іншого боку, якщо проявити фантазію і винахідливість, то майже в будь-якому предметі можна знайти необхідну цифру, змінивши його тим чи іншим чином, в результаті для кожної цифри можна знайти набагато більше образів в навколишньому світі, ніж це здається на перший погляд. При запам'ятовуванні історичних дат доцільно шукати предмети , схожі на цифри як би в темі, в події, яку описує дата. 

         Іншими словами, уявіть, що вам треба намалювати листівку, яка зображує зміст дати, але намалювати так, щоб у цій листівці можна було легко побачити відповідні цифри. Звичайно, краще, якщо картинка буде намальована з гумором. Цифри, закодовані в малюнку, треба розташовувати зліва направо або зверху вниз (щоб надалі не переплутати їх послідовність). Для того, щоб згодом відтворити дату, потрібно всього лише згадати малюнок, який ви придумали до неї. На відміну від цифр, які, як ви знаєте, є матеріалом абстрактним, згадати картинку, а тим більше ту, яку Ви намалювали самі , значно легше.

         Розглянемо на прикладі. 1807 – було побудовано перший пароплав. Спочатку я намалювала вісімку і подумала, на що ж, пов'язане з пароплавом, вона може бути схожа. Мені спало на думку, що це можуть бути дві труби, якщо на них дивитися зверху. Я пішла цим шляхом, тобто стала дивитися на пароплав зверху. Образ для нуля знайшовся відразу - це корпус пароплава (при погляді зверху). А цифра "7" нагадує малюнок хвиль, що розходяться у носа пароплава при його русі.

Метод 3. Комбінований

         Два описаних вище методи запам'ятовування історичних дат можна комбінувати між собою для досягнення кращих результатів. Наприклад, Ви можете в наявній ілюстрації «розмістити» ключові слова для дати, створеній за допомогою методу асоціацій. Іноді, якщо дозволяє час, можна спробувати запам'ятати дату і графічним методом, і методом асоціацій. Таким чином, чим більше творчості та фантазії Ви виявите при запам'ятовуванні дат - тим краще буде результат. Ваша пам'ять віддячить Вам за допомогу. І подяка її, в першу чергу, буде полягати у високих балах на ЗНО!

При написанні статті були використані матеріали книги

«Самовчитель з розвитку пам'яті
(техніка швидкісного запам'ятовування)»