Цікаво про ЗНО

Експрес-підготовка: українська мова та література

 Експрес-підготовка: українська мова та література

 

Щоб успішно скласти ЗНО з цих предметів, доведеться розібратися в тонкощах, адже ЗНО - це тест не на загальний рівень знань, а на надлишкові знання. Зокрема, тест з української літератури повністю побудований на деталях: жанр твору, імена і характеристики персонажів. А тест з української мови включає завдання за найскладнішими темами зі шкільної програми.

Мова. Потрібно повторити весь матеріал за рівнями мови: фонетика, морфологія, синтаксис. Це найоптимальніший варіант: знання накопичуються від простих до складних, так з'являється системне уявлення про мову. У тестах є, наприклад, два завдання на фонетику. Одне стосується наголосів, яким в школі приділяється вкрай мало уваги, а в іншому потрібно підрахувати кількість звуків і букв у словах. Фонетика вивчається у п'ятому класі, тому до випуску, природно, учні встигають багато чого забути. Найскладніший і найбільш проблемний розділ – синтаксис, а завдань на нього багато, і за них дається найбільша кількість балів. Особливу увагу цьому розділу слід приділити тим учням, які планують складати тест поглибленого рівня.

Підготовку потрібно будувати за принципом "теорія-практика": пройшли розділ – потренувалися. Якщо тема нескладна, досить повирішувати по ній тести. Побудувати підготовку за цим принципом Вам допоможе курс з української мови та літератури сайту УЦПА.

Власне вислювлювання. Щоб заробити більше балів, потрібно правильно виконати письмове завдання. Нагадаємо, що для оцінки цієї роботи існують свої критерії. Всього за висловлювання можна отримати 20 балів: 2 - за тезу, 2 - за докази, 2 - за аргументи, 4 - за конкретні приклади (один з літератури і мистецтва, другий – з життя або історії), 2 - за логічність твору, 4 - за орфографію і пунктуацію і 4 – за стилістику. Знаючи ці критерії, отримати високий бал не так уже й важко, але потрібно попередньо тренуватися.

Література. Вивчати предмет рекомендують у хронологічному порядку – від фольклору і давньої літератури до сучасних творів. Ті, хто починає готуватися пізно, вже не встигають читати твори в повному обсязі, тому читають скорочений зміст – цього мало, але краще, ніж нічого. Важливо з ким-небудь обговорити книгу в деталях – готуйтеся разом з друзями. Для успішного складання тестів потрібно знати деякі тонкощі: жанрову специфіку творів, імена і характеристики персонажів.

Важливо не плутатися в текстах. Так, є 6-7 поезій Шевченка, які потрібно знати для ЗНО, але оскільки вони схожі за стилем і темою, учні часто не розуміють, до якому твору відноситься питання. Потрібно також пам'ятати знакові дати з історії української літератури. Не варто ігнорувати і сучасні твори – їх у програмі небагато, але по них теж бувають питання. Найбільше абітурієнтів лякають завдання з цитатами, коли потрібно, наприклад, встановити автора. Звичайно, людина не може напам'ять пам'ятати всі тексти, але в кожній цитаті є підказка, потрібно її шукати.

Повторення матеріалу. У час, що залишився, рекомендуємо Вам пройти тести у форматі ЗНО і підтягувати хвости за складними темами. А щоб не забувати матеріал з літератури, можна знаходити в Інтернеті цікаві статті про творчість українських письменників і читати на дозвіллі, а також переглядати екранізації їхніх творів.

Памятайте: у будь-якому разі, готуватися – краще, ніж не готуватися. А найкраще
готуватися разом з проектом УЦПА!